Dardanel Ton Şimdi Sormazlar mı?

Çanakkale’de kurulu Dardanel’in ton balığı fabrikasında elle paketleme yapıldığını gösteren, bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan video tartışma yarattı.
Bu durum üzerine  Federasyon Başkanımız A.Salih Güney  Dardanel Ton Firması  ile ilgili Basın Açıklaması Yayınladı;

‘’Sizlerin butik tesislerinizde bu tarz paketlemeler normal olurken bizlerin çalışmış oldukları mutfakları neden düzensiz gösterdiniz reklamlarınızda?

‘’Plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır’’ Derken bizler mutfaklarımızda her zaman cerrahi eldiven kullanıyorken neden kullanmıyormuşuz gibi gösterdiniz?

Mugafed Başkanı A.Salih Güney

‘’Plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığı; kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir. (Türk Gıda Kodeksi ve FDA)’’ Derken Bizler ateşli ve sıcak ortamda hizmet sunarken bunlara daha çok dikkat etmemize rağmen reklamlarınızda neden bizleri hijyensiz gösterdiniz?

’Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir’’ Derken Bizlerin yemek sunumlarımızı üstü kirli ve düzensiz bir sunumla hijyene aykırı gösterdiniz?

‘’Periyodik olarak çalışanlarımızın el hijyeni gıda ile temasa uygun dezenfektanlar ile sağlanmaktadır.’’Derken Bizleri Neden reklamlarınızda sağlıksız servis yaparken gösterdiniz?

‘’Ayrıca tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, en doğal ve hijyenik şekilde üretilirken, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır.’’ Derken Reklamınızda düzensiz ve sağlıksız döner kesen ve neydüğü belirsiz bir pide yaparak ve sağlıksız terayağ kullanır gibi gösterdiniz?

‘’Etiket bilgilendirmemiz yukarıda bahsi geçen açıklamalar ışığında Türk Gıda Kodeksi’nin yönetmeliğine uygundur.’’Derken neden reklamlarınızda bizleri Türk Gıda Kodeksi dışında hareket eder gibi gösterdiniz?
‘’Tüm ürünlerimiz koruyucu ve katkı maddesi kullanmaksızın, mikroorganizma riskini ortadan kaldıran 121 derecede sterilizasyon sürecinden geçirilmektedir’’Derken neden reklamlarınızda bizlerden kaçan insanları gösterdiniz mutfaklarımızda katkı maddesi kullanıyor gibi gösterdiniz ?


‘’FDA, European Comission, Türk Gıda Kodeksi, Codex Alimentarius gibi ulusal ve uluslararası tüm mevzuatları başarıyla uygulayan şirketimizin yine bu konuda ulusal referans olarak kabul edilen BRC A seviyesi Kalite Standardı Sertifikası bulunmaktadır’’ Derken bizlerin en büyük referansı asıllar boyu insanı kendisi olurken dünyaya nah salmış ürünlerimizi reklamlarınızda kötü içerikli gösterdiniz ?

‘’Şunun altını hassasiyetle çizmek isteriz ki, videoda gösterilen üretim kısmı butik olarak tamamen “el yapımı” üretilmektedir ve bu üretim modeli tüm dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. Burada hijyen dışı bir üretim algısı yaratmaya çalışan tüm kişi, mecra ve hesaplara karşı hukuki süreç başlatılacağını bildiririz’’  Derken bizlerde şunun altını çizmek isteriz ki butikte olsa hiçbir mutfağımızda reklamlarınızda gösterdiniz gibi bir pide ve döner yokken bizleri ‘’el yapımı’’ yemeklerimizi reklamlarınızda rencide ettiniz ? Yaptığınız o reklama karşı hukuki sürece gerek kalmadan haklı kaksız ortaya çıktı kazanan TÜRK AŞÇISI ve TÜRK MUFTAĞININ Kazandığı belli olmadımı diye sormazmıyız?
‘’37 yıldır sofralarınızdan sağlığı eksik etmeyen Dardanel, değerli tüketicilerimizin güveniyle bugünlere gelmiş bir markadır. Bu güvene zarar verecek en ufak bir davranış sergileme ihtimalimizin olmadığını, Dardanel’i var eden lezzet ve sağlık kavramlarının her koşulda tek önceliğimiz olduğunu kamuoyuna saygı ile duyururuz.‘’ Derken Dünyanın var oluşu süreci içerisinde Türk mutfağının,Türk Aşçısının dünya üzerinde bir marka olarak tüm dünyanın güvenini kazarak Türk mutfağının güvene zarar verecek en ufak davranış sergilemeyen biz Türk Aşçısına Türk mutfağının lezzetlerine her koşulda Türk Aşçısı olarak sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olasın Hak adelet elbet bir yerini bulacaktır.Tüm Kamuoyuna  ‘’DARDANEL TON’’ saygı ile duyurulur.Çünkü Türk Aşçısı saygılıdır.
Saygılarımla
A.Salih Güney
Mugafed Yönetim Kurulu BaşkanıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir