İSÜ Cupcake Festivali’ne, İtalyan dokunuşu

İSÜ Cupcake Festivali, Eataly İstanbul’un sevilen şefi Claudio Chinali’nin onur konukluğunda gerçekleşti.

İstinye Üniversitesi (İSÜ) Aşçılık Programı’nın organize ettiği ve Eataly İstanbul’un sevilen şefi Claudio Chinali’nin onur konuğu olduğu “İSÜ Cupcake Festivali”nde, birbirinden lezzetli cupcake’ler yarıştı. Birinciliği, “Cupcake Çikolata Rüyası” ile Dilara Güçlü-Osman Emre Hıdımoğlu takımı kazanırken; “Cupcake Karamel ve Krokan Altını” ile M. Bilal Aydın-Samet Bektaş-Erdem Yorulmaz’dan oluşan takım ikinci ve “Cupcake Frambuaz ve Fındık” iler Reyhan Şahin-İrem Nur Coşkun-Nursena Yıldız üçüncü oldular. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini, Şef Chinali ve Şef Kumsal Keskinel’den aldılar.

İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı’nın organize ettiği “İSÜ Cupcake Festivali”, Eataly İstanbul’un sevilen şefi Claudio Chinali’nin semineri ve jüri üyeliğinde gerçekleştirildi.

MUTFAK KÜLTÜRÜ SıNıRLARı KALDıRıYOR

Etkinlik, İtalyan Şef Claudio Chinali’nin şef oluş hikâyesi ve mesleki deneyimlerini paylaştığı seminer ile başladı. Fen lisesi mezunu olmasına ve üniversitede farklı bir alan okumasına rağmen şef olma tutkusunun peşinden gittiğini, bu seçiminden dolayı da çok mutlu olduğunu söyleyen Chinali, “Eataly’nin şefi olarak büyük bir sistem yöneten birisiyim. Kaliteli yemek, müşteriyi memnun eden yemektir. Ve bunun için malzeme, hijyen, reçete gibi birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Gastronominin kültürle yakından ilgisi var ve söz konusu yemek kültürü olduğunda, ülkeler arasında sınır kalmaması gerekiyor.” dedi.

TÜRK MUTFAĞı DÜNYA’NıN ZENGINLIĞINI TAŞıYOR

Türk mutfağının, dünyanın farklı yerlerinden yemeklerin bir araya geldiği benzersiz zenginlikte bir mutfak olduğunu vurgulayan İtalyan şef; Türk malzemeleri kullanarak hazırladığı İtalyan tarzı yemekler olduğunu söyleyerek, gastronominin çok kültürlülüğüne örnekler verdi. Chinali seminerini, öğrencilere işlerini tutkuyla yapmalarını tavsiye ederek tamamladı.

Birinciliği, “Cupcake Çikolata Rüyası” kazandı

İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı öğrencileri, Cupcake Festivalinde birbirinden lezzetli cupcake’ler hazırladı. Sadece lezzetleri ile değil sunumları ile de yarışan cupcake’ler ziyaretçilere tam bir şölen yaşattı. Taze meyveli, yeni yıl konseptli, balkabaklı, unicorn konseptli gibi birbirinden ilginç çeşidin yarıştığı Cupcake Festivali’nin jüriliğini ise İtalyan Şef Claudio Chinali ve Şef Kumsal Keskinel yaptı.

CUPCAKE FESTIVALI’NDE DERECEYE GIRENLER ŞÖYLE:

1.Cupcake Çikolata Rüyası / Dilara Güçlü – Osman Emre Hıdımoğlu

2.Cupcake Karamel ve Krokan Altını / M. Bilal Aydın – Samet Bektaş – Erdem Yorulmaz

3.Cupcake Frambuaz ve Fındık / Reyhan Şahin – İrem Nur Coşkun – Nursena Yıldız

ÖĞRENDIKLERINI SERGILEDILER

Festivali düzenleyen İstinye Üniversitesi Aşçılık Programı Başkanı Meryem Merve Beykoz ise, bu etkinlikle öğrencilerinin, programda aldıkları ilk derslerden olan Temel Pastacılık dersinin ürünü olan bir festival gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bu festivalde tamamen kendi kurguları olan lezzet ve dekorlar ile hem becerilerini geliştirme, hem takım çalışmasını öğrenme hem de ürünlerini sergileme imkanı buldular.” dedi.

İstinye Üniversitesi Hakkında: İstinye Üniversitesi, “MLP Care Grubu”nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Üniversite, öğrencilerine var olan güncel ve geniş tabanlı tüm bilgileri aktarmanın yanı sıra; her akademik bölüm için ayrı ayrı güçlü bir donanım sağlamayı ve eğitim-araştırma performansı ile ulusal ve global anlamda yeni bilgi üretimine katkıda bulunarak, Türkiye’nin ve dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedefliyor. Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, bilimin sınırlarını genişletmeyi ve bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için paylaşmayı ve uygulamayı amaçlıyor. Öğrencilerini, MLPCare Grubu bünyesinde yer alan Liv Hospital, Medical Park ve VM Medical Park hastaneleri başta olmak üzere, üniversitede edindikleri yetenekleri kullanabilecekleri çalışma ortamlarına yönlendiren İstinye Üniversitesi; geleceğin yetkin, yaratıcı ve ileri görüşlü bireylerini yetiştirerek, toplumumuzun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamayı ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir