Mugafed Covid-19 Karşı çalışma başlantı

Pandemi döneminde iyi ve sağlıklı beslenmenin insanlar için önemli olması üzerine Mutfaktaki üsta şefleri teslim eden MUGAFED Gıda Mühendisleri ile iş birliği çalışması başlatı.

Türkiye’nin gıda üretiminde iklimi coğrafyası nedeni ile en veremli bölgesinde olmasına rağmen gıda ürünlerinin mutfakta kullanılması ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirten Mugafed Başkanı Güney ilk görüşmesi Aycan ACET ile yaptı.Mugafed genel merkezini ziyaret eden…….. iş birliği sonucu insan sağlığı için en önemli bölgede çalışan aşçılarımızın bundan böyle daha sağlıklı yemekler pişirerek insanınımızın bağışıklığını günlendireceğini belirti.Covid – 19 karşı insanların güçlü olmaları için bağışıklık sistemlerinin dirinci için beslenme çok önemli.Bu nokyada dünyaca ünlü Türk mutfağının en iyi şekilde hazırlayıp misafirlerini sunan aşçılara büyük görev düşüyor.Bizlerde bu nedenle aşçılarımızın yanımdayız dedi Gıda mühendisi Aycan ACET .


Mugafed Başakanı Güney Hijyen konusundaki çalışmalarını en sağlılık gıda için öenmli akadesmiyenlerle temas içinde olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir